هفت تکنولوژی برتر سال ۲۰۱۸

اولین روز نمایشگاه CES 2018 در لاس وگاس گذشت و طی آن توانستیم تا حدی ببینیم که شرکت‌های از مختلف چه برنامه‌هایی برای آینده در نظر گرفته‌اند.
اما بیایید پا را یک گام فراتر بگذاریم و با توجه به الگوی عرضه فناوری‌های جدید که توسط رییس بخش تحقیقات اتحادیه مصرف کنندگان فناوری (CTA) یعنی لزلی روهربو و همکارش استیو کوئینگ ارائه شده بود، در ارتباط با آینده فناوری‌ها در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کنیم.

۱- اینترنت پر سرعت نسل پنجم: ۵G

این فناوری نوعی ارتباط بدون سیم است که ممکن است پیش از این هم در ارتباط با آن چیزهایی خوانده باشید. مثلا ممکن است بدانید که اپراتور Verizon برای راه‌اندازی آن از شرکت سامسونگ کمک گرفته است؛ یا مثلا بدانید که نوکیا و همراه اول سعی دارند آن را در ایران هم راه‌اندازی کنند.

اما چرا این فناوری تا این حد مهم است؟ دلیل آن، افزایش سرعت اینترنت بی سیم و کاهش تاخیر در ارتباطات است. افزایش سرعت، تنها به معنای توانایی دانلود سریع‌تر نیست؛ بلکه منظور ما افزایش سرعت در تصمیم‌گیری وسایل هوشمند مثل خودروهای خودران یا دیوایس‌های واقعیت مجازی است. افزایش سرعت این ارتباطات نه تنها به بهبود تجربه کاربر از وسایل مربوط به AR و VR منجر می‌شود، بلکه با کاهش تاخیر در ارتباط، باعث افزایش امنیت در وسایل هوشمند می‌شود.
کوئینگ در این باره می‌گوید: یکی از مهم‌ترین عوامل در وسایل نقلیه خودران، امکان اتخاذ تصمیمات حیاتی در مواقع ضروری است. این کاهش تاخیر می‌تواند باعث شود که وسیله نقلیه خودران، سریع‌تر از راننده انسان تصمیم بگیرد و در نتیجه جلوی حوادث احتمالی گرفته شود.
تصور شما از سرعت ۵G چیست؟ برای درک بهتر این موضوع، در همان محل آزمایشی انجام شد. قرار شد یک فیلم دو ساعته با اینترنت‌های نسل ۳، ۴ و ۵ دانلود شود. اینترنت ۳G برای دانلود آن فیلم به ۲۶ ساعت زمان نیاز داشت؛ در حالی که این مقدار برای نسل ۴ برابر با ۶ دقیقه و بود ۵G همان فیلم را تنها در ۳٫۶ ثانیه دانلود کرد.

۲- هوش مصنوعی

احتمالا در ارتباط با این مورد هم خیلی چیزها خوانده‌اید. در سال ۲۰۱۸ توجه زیادی معطوف به هوش مصنوعی و نقش آن در دستیارهای مجازی شخصی خواهد شد و از آن برای بهبود عملکرد و مفهوم خانه هوشمند استفاده بیشتری خواهد شد. هوش مصنوعی امسال در یادگیری الگوهای رفتاری کاربران قدرتمندتر خواهد شد و علایق آن‌ها را بهتر از قبل تشخیص خواهد داد.
اسپیکرهای هوشمند یکی از جذاب‌ترین موضوعات امسال است و پیشبینی می‌شود در این مبحث شاهد سود ۳٫۸ میلیارد دلاری و فروش ۴۳٫۶ میلیون دستگاه باشیم. با در نظر گرفتن این مسئله، باید بدانیم که هوش مصنوعی در وسایل خودران نیز نقشی مهم ایفا خواهد کرد؛ علی الخصوص در زمینه تشخیص موانع در مسیر و حسگرهای محیطی. پیشبینی می‌شود این فناوری هم در سال ۲۰۱۸ درآمدی ۱۵٫۹ میلیارد دلاری نصیب شرکت‌های دخیل در آن کند که نسبت به سال قبل ۶ درصد بیشتر است.
گام بعدی هوش مصنوعی چیست؟ هدف اول مکالمه است. هوش مصنوعی باید بتواند بهتر و طبیعی‌تر از حالا صحبت کند تا به مکالمه بشر نزدیک‌تر شود.
مسئله دوم اعتمادسازی است. هوش مصنوعی باید بتواند خود را به نوعی به کاربر بشناساند که کاربر بتواند به او، پیشنهادات او و سلیقه‌اش اهمیت بدهد. هوش مصنوعی باید به کاربر دلیلی برای اعتماد بدهد.

۳- علوم رباتیک

رباتیک به زودی نقشی پررنگ در محصولات الکترونیک ایفا خواهد کرد. در نمایشگاه CES هم شاهد این مسئله بودیم که بسیاری از شرکت‌ها به این مقوله پرداخته بودند.
بسیاری از بازدیدکنندگان مجذوب رباتی به نام کوری شده بودند. این ربات می‌تواند به عنوان یک دوست خانوادگی در کنار شما زندگی کند و لحظات زیبای زندگی شما را با استفاده از فناوری تشخیص چهره ثبت کند. این ربات تا حدی شبیه به فناوری Google Clips است که پاییز گذشته معرفی شده بود و به کاربران اجازه می‌داد به جای این که وقت و انرژی خود را صرف پیدا کردن زاویه و حالت درست برای ثبت یک عکس عالی کنند، از لحظات خود لذت ببرند و عکاسی را به هوش مصنوعی بسپارند.
ربات دیگری که توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خودش جلب کرده بود، محصول شرکت هندا بود که با نام ۳E Philosophy شناخته می‌شود. این ربات بر سه اصل توانمندسازی، تجربه و هم‌حسی ساخته شده است. هدف از ساخت این ربات، تزریق روحیه همدردی و هم‌حسی به یک ربات بوده است. مانند کوری، این ربات هم می‌تواند حرکت کند، حرف بزند و احساسات خود را بیان کند.

۴- دستیارهای صوتی

تحقیقات بنیاد CTA نشان می‌دهد که در تعطیلات پایان سال ۲۰۱۷، از هر چهار فروشگاه اینترنتی بزرگ دنیا، حداقل یکی از دستیار صوتی استفاده کرده است.

این زمینه می‌تواند باعث افزایش فروش بلندگوهای هوشمند و در نتیجه سود بیشتر آن‌ها شود. دستیارهای صوتی و فناوری‌های معرفی شده یا مورد استفاده قرار گرفته شده توسط یک برند، تبدیل به بخشی از شخصیت آن برند شده است.
اما فروشندگان چگونه می‌توانند از این فرصت استفاده کنند؟ پیشنهاد ما این است که به نحوی برند خود را به یک دستیار صوتی مجهز کنند و با ایجاد محتوای مناسب، به این دستیار صوتی فرصت این را بدهید که نقش یک رابط را میان شما و مشتری ایفا کند.

۵- فناوری تشخیص چهره

از فناوری Face ID در iPhone X گرفته تا تشخیص حرکت چشم و بینی راننده در خودروهای مدرن، چهره‌های ما رفته رفته برای وسایل هوشمند مهم‌تر می‌شوند؛ زیرا می‌توانند در هر شرایطی به دستگاه‌های بهره‌مند از این فناوری کمک کند که خواسته‌های ما را درک کنند.
تحقیقات مرکز CTA نشان داده است که اعتماد کاربران به این فناوری در حال افزایش است. برای مثال، در امور پزشکی می‌توان از این فناوری جهت انتقال اطلاعات شخصی به سامانه‌های مراکز درمانی استفاده کرد. اما این همه ماجرا نیست و شرکت NVIDIA در حال کار بر روی سامانه‌ای است که کمک می‌کند در و صندوق عقب خودروها با فناوری تشخیص چهره باز شود. بر اساس الگوهای پیشبینی شده، استفاده از این فناوری در سال ۲۰۱۸ سودی معادل ۱۵٫۹ میلیارد دلار برای شرکت‌های دخیل در آن به همراه خواهد داشت که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایشی ۶ درصدی نشان می‌دهد.

۶- واقعیت مجازی

واقعیت مجازی مبحث تازه‌ای نیست؛ اما موارد استفاده آن در سال جدید بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بر اساس پیشبینی‌ها، «محتوا» مقوله‌ای است که بیش از هرچیزی در مبحث واقعیت مجازی پیشرفت خواهد کرد. احتمالا استفاده از واقعیت مجازی بیشتر در مبحث برندینگ و تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد.
زمانی از این فناوری تنها در مسائل مربوط به سرگرمی، کسب و کار و مدیریت استفاده می‌شد؛ اما حالا می‌تواند راه نفوذ خود به دنیای تبلیغات را هم باز کند. برای مثال، می‌توان با استفاده از واقعیت مجازی در هنگام خرید، نگاهی دقیق‌تر به محصول مد نظرمان داشته باشیم.
مسئله واقعیت افزوده هم راه خود را به کسب و کارهای B2C باز کرده است. ما به دوره‌ای وارد شده‌ایم که نامش «واقعیت افزوده برای همه» است. در این بین، شرکت‌هایی مانند WayFair و Ikea وجود داشتند که از واقعیت افزوده برای مقاصدی مانند نمایش دکور و چیدمان خانه به صورت مجازی استفاده کرده بودند. یا مثلا گوگل و اپل که این فناوری را برای بهبود تجربه بازی مورد استفاده قرار دادند.
با این وجود، واقعیت افزوده ابتدا در کسب و کارهای B2Bبرای خود نامی دست و پا کرده بود و از آن برای نمایش نحوه تجارت، تجزیه و تحلیل اطلاعات و غیره استفاده می‌شد. با پیشرفت این فناوری، موارد استفاده بیشتری برای آن پیدا شد و افراد دخیل در بازار هم هرگز این فناوری را نادیده نگرفتند.

۷- شهرهای هوشمند

از تحویل پیتزای خودکار گرفته تا استفاده بهینه از انرژی و بهبود محیط زیست، شهرهای هوشمند را می‌توان نقطه به هم رسیدن اجتماع بشری و فناوری به هم دانست.

شهرهای هوشمند مقوله‌ای بسیار وسیع هستند و نمی‌توان انتهای پیشرفت در آن را پیشبینی کرد؛ از همین رو، فرصت مناسبی برای برندهایی هستند که قصد دارند در این زمینه خودی نشان دهند. یکی از مسائلی که همیشه در مبحث شهر هوشمند مطرح می‌شود، تامین ایمنی شهروندان است؛ مسئله‌ای که نمی‌توان آن را بدون کمک بازار، سازمان‌های مختلف و مسئولان منطقه‌ای تامین کرد.
هر کدام از نهادها باید جایگاه خود را در اکوسیستم یک شهر هوشمند پیدا کند. سرمایه گذاران و شرکت‌ها باید سعی کنند به هر نحو ممکن از پیشرفت شهرهای هوشمند حمایت کنند تا بتوانند نقش پررنگتری در این مسئله داشته باشند و در نتیجه به رشد برند خود کمک کنند.

(Visited 10 times, 1 visits today)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *