سوالاتی پیش از کار کردن با میکرواینفلوئنسرها

روزی روزگاری بود که برای فروش یک محصول باید خانه به خانه می‌رفتیم تا یک مشتری برای آن پیدا کنیم؛ اما حالا ۴۷ درصد مردم برای خرید به شبکه‌های اجتماعی رجوع می‌کنند و پیش از خرید هر چیزی، توصیه‌های خرید را آنجا می‌بینند.
نکته جالب این است که خریداران قبل از خرید، همیشه به سایت برند محصول مورد نظر سر نمی‌زنند. اکثر اوقات، مشتریان به زیرشاخه‌ها و پروفایل افرادی رجوع می‌کنند که از آن محصول استفاده کرده‌اند و به نظر قابل اعتماد می‌آیند، یعنی اینفلوئنسرها.
در نظر داشته باشید که حدود ۴۰ درصد از کاربران توییتر تحت تاثیر بازاریابی اینفلوئنسرها خرید کرده‌اند و تازه این رقم شامل سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نمی‌شود. وقتی به تعریف اینفلوئنسر فکر می‌کنیم، پیش چشممان فهرستی از مشاهیر و سلبریتی‌ها ظاهر می‌شود. بله، سلبریتی‌ها می‌توانند به بهبود فروش شما کمک کنند تا سریع‌تر به اهداف خود برسید. اما باید با این واقعیت هم روبرو شد که قیمتی که اینفلوئنسرها طلب می‌کنند، هر کسی از پس پرداخت آن برنمی‌آید. برای مثال، یکی از فعالان هالیوودی در زمینه فشن، برای انتشار یک عکس با شلوار جین یک برند مشهور، ۴۰۰,۰۰۰ دلار دریافت کرده است! اما خوشبختانه برای تمام کسب و کارها راه دیگری هم وجود دارد که مجبور نباشند تمام بودجه خود را صرف یک عکس کنند.
راه حل دیگر، استفاده از قشری از کاربران فضای مجازی است که به نام میکرو اینفلوئنسر شناخته می‌شوند. میکرو اینفلوئنسرها دسته‌ای از کاربران فضای مجازی هستند که بر خلاف سلبریتی‌ها، محتوایی در راستای علایق خود منتشر می‌کنند. تعداد فالوئرهای این افراد معمولا بسیار کمتر از سلبریتی‌ها است و نهایتا به چند هزار یا چند ده هزار می‌رسد؛ اما مخاطبان با آن‌ها ارتباط بهتری دارند.

چرا باید از میکرو اینفلوئنسرها استفاده کنیم؟

ممکن است استفاده از کمپین‌های مبتنی بر میکرو اینفلوئنسرها کمی غیر معمول به نظر برسد. آیا بهتر نیست کار را به یک اینفلوئنسر با میلیون‌ها فالوئر بسپاریم؟ الزاما این گونه نیست.
برای بازاریابی مبتنی بر اینفلوئنسرها، میزان همراهی خریدار با عامل تبلیغ مهم‌تر است. این یکی از عواملی است که می‌تواند به شما کمک کند تاثیر کمپین بازاریابی مبتنی بر اینفلوئنسر خود را افزایش دهید.
بنا به مطالعات سایت Markerly ارتباطی معکوس میان تعداد فالوئرهای یک اینفلوئنسر و مقدار بازدید هر پست وجود دارد. به زبان دیگر، با افزایش تعداد فالوئرها، میزان توجه آن‌ها به هر پست کاهش پیدا می‌کند.
سایت Expercity در مطالعات خود دریافته است که پست‌های میکرو اینفلوئنسرها نه تنها ۲۲٫۲ برابر مورد توجه قرار میگیرند، بلکه ۷۴ درصد این جلب نظر مخاطب‌ها نیز تاثیری مستقیم بر روی مخاطب دارد و او را به خرید آن کالا تشویق می‌کند. دلیل این امر هم وفاداری بیشتر فالوئرها به میکرو اینفلوئنسرها نسبت به سلبریتی‌ها است.
دلیل دیگر استفاده از میکرو اینفلوئنسرها را می‌توان کاهش هزینه عنوان کرد. بر اساس مطالعات سایت Bloglovin ، ۹۷ درصد میکرو اینفلوئنسرها برای تبلیغ محصول شما در اینستاگرام، مبلغی کمتر از ۵۰۰ دلار دریافت می‌کنند. همچنین، ۸۷ درصد میکرو اینفلوئنسرها برای تبلیغ شما در بلاگ یا سایت خود، ۵۰۰ دلار یا کمتر مطالبه می‌کنند.

پیدا کردن میکرو اینفلوئنسر مناسب کسب و کار شما

از آنجا که میکرو اینفلوئنسرهای بسیار زیادی وجود دارد، ۷۳ درصد بازاریابان پیدا کردن میکرو اینفلوئنسر مناسب را بزرگترین چالش خود می‌دانند. البته می‌توانید پیدا کردن میکرو اینفلوئنسر مناسب را به یک آژانس تبلیغاتی بسپارید. اما اگر قصد دارید خودتان آستین بالا بزنید، باید با دقت به این سوالات پاسخ دهید.

۱- اهداف شما چیست؟

اولین چیزی که باید مد نظر داشته باشید، این است بدانید دقیقا دنبال چه هدفی هستید. آیا برای کسب و کارتان به دنبال یک راهنمای جدید هستید؟ اگر چنین است، پس به دنبال میکرو اینفلوئنسرهایی باشید که معمولا مسابقات تبلیغاتی برگزار می‌کنند و توجه داشته باشید آن‌هایی را انتخاب کنید که بتوانند مشتریان را به بهانه برنده شدن جوایز بیشتر یا اطلاع از تخفیفات، به ثبت‌نام در سایت شما تشویق کنند.

۲- فالوئرهای میکرو اینفلوئنسر شما چه کسانی هستند؟

باید توجه داشته باشید که قشر هدفتان با دنبال‌کنندگان میکرو اینفلوئنسر مورد نظرتان همخوانی داشته باشد. بعضی از مواردی که باید مد نظر داشته باشید عبارتند از: فالوئرهای میکرو اینفلوئنسر مد نظرتان ساکن کجا هستند؟ جنسیت اکثر فالوئرهای او چیست؟ کدام پست‌های او بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند؟

۳- آیا این میکرو اینفلوئنسر قبلا یا حالا از محصولات شما استفاده کرده است؟

کار کردن با میکرو اینفلوئنسری که پیش از این از محصولات شما استفاده کرده باشد یا به صورت خودجوش راجع به آن در شبکه‌های اجتماعی پست گذاشته باشد، می‌تواند موجب شود که همکاری شما حالتی طبیعی‌تر پیدا کند.
نکته دیگر این است که اگر این میکرو اینفلوئنسر طرفدار برند شما باشد، ممکن است در ازای تبلیغاتش از شما وجه کمتری بخواهد. آن‌ها حتی ممکن است از شما به جای پول، برخی از محصولاتتان را بخواهند.
یک راه برای پیدا کردن چنین اینفلوئنسرهایی، جست و جو در میان پست‌هایی است که در آن‌ها به برند شما اشاره شده است. از آنجا که سایت‌ در گوگل بر اساس کیفیت محتوا دسته‌بندی می‌شوند، ممکن است در همان نتایج اولیه بتوانید بلاگ میکرو اینفلونسر واجد شرایط را پیدا کنید.
راه دیگر استفاده از ابزارهایی مانند Gatsby.ai برای سایت و بلاگتان است. گتسبی به شما کمک می‌کند بتوانید میکرو اینفلوئنسری را که باعث شده مشتری به سایت شما بیاید، پیدا کنید. از این طریق، شما می‌توانید همکاری با میکرو اینفلوئنسر مناسب را آغاز کنید.

۴- ارتباط مخاطب با میکرو اینفلوئنسر چگونه است؟

همانطور که پیش از این هم اشاره کرده بودیم، میزان ارتباط میکرو اینفلوئنسر با مخاطب یک نکته کلیدی است که می‌تواند به شما کمک کند که موفقیت یا عدم موفقیت خود را در همکاری با میکرو اینفلوئنسر مد نظرتان تخمین بزنید.
حساب‌های شبکه‌های اجتماعی میکرو اینفلوئنسر مد نظرتان را بررسی کنید تا ببینید چه تعداد لایک، کامنت و اشتراک گذاشتن، نصیب هر پست او شده است. با این که تعداد لایک‌ها مهم است، اما ما پیشنهاد می‌کنیم بیشتر به تعداد کامنت‌ها و اشتراک گذاشتن‌ها توجه کنید. به این دلیل که به اشتراک گذاشتن و یا گذاشتن کامنت، مستلزم صرف انرژی بیشتری نسبت به لایک کردن است. معمولا دنبال‌کنندگان تنها وقتی اقدام به گذاشتن کامنت می‌کنند که یک پست برایشان به اندازه کافی جذاب باشد.

۵- میکرو اینفلوئنسر شما معمولا چگونه پست‌هایی تولید می‌کند؟

میکرو اینفلوئنسرها معمولا تنها پست‌هایی تولید می‌کنند که می‌خواهند به وسیله آن‌ها تصویری ذهنی خاصی از خود در ذهن مخاطبان ایجاد کنند. آن‌ها به این وسیله برند خود را ایجاد می‌کنند. باید توجه داشته باشید که میان شخصیت و برند میکرو اینفلوئنسر مد نظرتان و شخصیت برند شما هماهنگی وجود داشته باشد. در صورت عدم هماهنگی میان این دو تصویر، فالوئرها جذب نخواهند شد. آن‌ها به دلیل تصویر و برندی که از میکرو اینفلوئنسر سراغ دارند او را دنبال می‌کنند؛ پس شخصیت برند شما باید با محتوای پست‌های او سازگاری داشته باشد.

۶- آیا میکرو اینفلوئنسرهای شما با رقبایتان هم کار می‌کنند؟

اگر به صورت جدی در پی استفاده از تبلیغات مبتنی بر اینفلوئنسرها هستید، ممکن است رقیبتان هم همین کار را انجام داده باشد. کمی وقت بگذارید و پست‌های میکرو اینفلوئنسر مد نظرتان را چک کنید و مطمئن شوید که با رقبای مستقیم و غیر مستقیمتان همکاری نداشته باشد. اما اگر همکاری داشتند، ببینید که مخاطبان به آن پست چه عکس العملی داشته‌اند؟ آیا میکرو اینفلوئنسرتان راجع به محصول رقیبتان چیزی گفته است که بتوانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید؟

۷- میکرو اینفلوئنسرتان از چه پلتفرم‌هایی استفاده کرده است؟

با این که ۸۰ درصد میکرو اینفلوئنسرها از اینستاگرام استفاده می‎کنند، بسیاری از آن‌ها در بلاگ یا سایر کانال‌های ارتباطی هم به همان میزان فعالیت می‌کنند. برخی از آن‌ها حتی به رسانه‌های سنتی‌تر مانند تلوزیون و مجلات هم دسترسی دارند. هر چه دسترسی میکرو اینفلوئنسرتان به رسانه‌های مختلف بیشتر باشد، برای شما بهتر است.

(Visited 11 times, 1 visits today)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *