همکاری با یک هنرمند ناشنوا

امروز که هشتم مهر ماه هستش رو اختصاص دادن به #ناشنوایان. امروز از این نظر روز عجیبی هستش که نمیدونی باید چنین روزی رو تبریک گفت یا تبریگ نگفت… اما چنین روزی مارو به این یاد میندازه که افرادی هستن که شنیدن صدای کسانی که دوستشون دارن و از شنیدن موسیقی محرومن. اینکه ما صداهای اطرافمون نشمویم، نفهمیم مایکل جکسون و فردی مرکوری چه کسانی بودن، صب صدای گنجشک هارو نشنویم (داخل پرانتز بگم اگه قراره سر صبح صدای کلاغ هارو یا ویز ویز پشه هارو بشنویم، همون بهتر نشنویم) عجیبه، خیلی عجیبه. بجای شنیدن به صدای کسانی که دوسشون داریم، باید به لب هاشون دقت کنیم و صداشون رو توی ذهنمون تجسم کنیم. وجود چنین روزی باعث میشه که آگاهی عموم مردم به مشکلات این قشر بیشتر بشه، دانسته هاشون به زبان اشاره بیشتر بشه، تا بتونیم روزی رو ببینیم که چنین قشری نیز با کمترین چالش و مشکل در کنار ما راحت تر زندگی کنن.

برای من مواجه به افراد لال و ناشنوا، بسیار برام جذابه. اون تلاشی که برای فهمیدن منظورشون میکنیم و سعی در تفهیم منظورمون میکنیم، بسیار به نظرم جالبه.. اینکه چطور صحبت کنیم که حرف هامون رو از بجای کلماتمون از لب هامون بفهمن و ما چطور دقت کنیم که حرفاشون رو بجای صدا یا لب هاشون از دستهاشون بفهمیم، به نظرم یکی از اون نکته های ریز دوست داشتنی زندگیه.

چند باری با چنین افرادی برخورد داشتم، اما مهم ترین برخوردم با زن و شوهر بود که جلسه داشتیم. هر دو هنرمند و هر دو ناشنوا و لال. این سعی و تلاش دو طرفه در چارچوب یک جلسه کاری، باعث شد که سر جلسه متوجه بشم که این دو به قدری خوب با این مسئله کنار اومدن و به بهترین نحو تو جامعه زندگی میکنن، واقعا از ته دل خوشحال میشی، اون لحظه س که متوجه میشی باید از گوش هات بهتر استفاده کنی، به هر حرفی گوش نکنی، به هر موزیک و … گوش نکنی، این موهبتی که داری رو حروم نکنی.

پی نوشت: ما برای احترام به افراد کر، میشیم ناشنوا. به افراد کور میگیم نابینا. ولی به افرادی لال هستند چه کلمه ی دیگه ای میشه استفاده کرد؟

(Visited 3 times, 1 visits today)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *