روسیه، جام جهانی ۲۰۱۸

از امروز بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی همون جام جهانی شروع شد و ما خوش شانس هستیم ایران هم با اقتدار، به عنوان دومین تیم (بعد از برزیل و جدا از روسیه میزبان) به این مسابقات رسید. من در طی این پست میخوام یه نگاه اجمالی به تیم‌ها و گروه‌هاشون بندازم و یه پیش‌بینی شخصی کنم.

گروه یک: روسیه، ارگوئه، مصر، عربستان
گروه دو: اسپانیا، پرتغال، ایران، مراکش
گروه سه: استرالیا، پرو، فرانسه، دانمارک
گروه چهارم: نیجریه، آرژانتین، کرواسی، ایسلند
گروه پنج: صربستان، کاستاریکا، برزیل، سوئیس
گروه شش: کره‌جنوبی، مکزیک، سوئد، آلمان
گروه هفت: انگلیس، بلژیک، پاناما، تونس
گروه هشت: ژاپن، کلمبیا، لهستان، سنگال

نکات جالب این دوره:

نبود ایتالیا و هلند در درجه اول و نبود تیم‌های ساعل عاج، آمریکا و شیلی از اتفاقات جالب جام جهانی امسال هستش که قطعا از جذابیت این مسابقات اندکی کم کرد. حتی نزدیک بود آرژانتین هم به جام جهانی صعود نکنه که خب اینجوری عجب جام جهانی میشد. از طرفی نبود زلاتان هم خیلی حیف هستش، شخصا نصف جذابیت جام جهانی رو بالا می برد.

شاید مهم ترین اتفاقی که تا الان که این متن رو می نویسم، اخراج لوپتگی دو روز قبل از بازی با پرتغال بود، مهم ترین بازی این گروه برای اسپانیا.

لوپتگی چند روز قبل از شروع جام جهانی با رئال مادرید برای سرمربی‌گری این تیم، سرخود بدون اطلاع دادن به فدراسیون مذاکره کرد، پیشنهاد رو پذیرفت و سه روز قبل از شروع مسابقات این خبر مهم رو رسمی، اعلام کردن! چنین تصمیم‌گیری و اعلام عجولانه لوپتگی، غیر حرفه‌ای بودنش رو ثابت کرد و تصمیم رئیس فدراسیون اسپانیا، مبی بر اخراج لوپتگی از تیم ملی، به شدت درست بود. به نظرم تیم اسپانیا بدون لوپتگی، اگر نتایج بهتری نگیره، بدتر هم نخواهد گرفت.

بازی‌های ایران:

گروه سختی داریم، از هر نظر حساب کنید گروه مرگ همین گروه دوم، گروه ایران هستش. همه میدونیم شانس صعود برای ما خیلی کم هستش، ولی شخصا امیدوارم با تیم خوبی که داریم حداقل نتایج خوبی بگیریم (که بعید میدونم) و مثل اون بازی و دقیقه ۹۲ لعنتی با آرژانتین که چقدر خوب بازی کردیم ولی بدشانس بودیم، بد شانس نباشیم. نتایج بازی‌های ایران، باخت به هر سه تیم گروه با نتایج زیر هستش.

ایران ۱-۲ مراکش
ایران ۰-۳ اسپانیا
ایران ۰-۲ پرتغال

 

نکته جالب هم این هستش که ایران توی تاریخ جام جهانیش تا حالا هیج وقت بازی اول خودش رو نبرده، اما ایشالا ۲۰۱۸ سالی باشه که بالاخره ایران تونست اولین بازی خودش تو جام جهانی رو با سرمربیگیری کیروش ببره.

بازی‌های بقیه تیم‌ها بجز ایران:

  • گروه اول

خود روس ها معتقدن این بدترین تیم چند سال اخیرشونه، ولی به نظرم تیم بدی حداقل از نظر مهره نیستن، چندتا بازیکن خوب مثل گولووین دارن. ارگوئه، یه زوج خوب توی خط دفاعش و یه زوج خیلی خفن توی خط حمله داره. خوزه خیمنز و دیگو گودین برای، ادینسون کاوانی و لوئیس سوارز هم توی خط حمله، باعث میشن ارگوئه تیم قوی تلقی بشه و به نظرم ارگوئه تیم سرنشین این گروه خواهد بود. مصر، این مصر دوست داشتنی که بعد از نزدیک به سی سال، با اون بازی دراماتیک، اومدن جام جهانی. پارسال درخشش محمد صلاح و مصدومیت تلخش توی آخرین بازی و فینال لیگ قهرمانان، که حضورش توی جام جهانی رو تحت شعاع قرار داده بود، همه اینا باعث شده که خیلی از مردم مصر رو یک تیم دوست داشتنی بدون و شخصا امیدوارم صعود کنند. و تیم چهارم هم که عربستان باشه، به نظرم زنگ تفریح این گروه هستش.

  • گروه دوم

اسپانیا شرایطش عجیب شد، نمیشه نظر داد. ولی خب انقد مهره داره که بازی ایران و مراکش رو براشون در بیارن، همینطور پرتغال هم مهره های خیلی خوبی داره، و معلوم هستش که این دو، تیم‌های صعود کننده هستند، ولی نمیدونم بازی اول نتیجه چی میشه و سرگروه این گروه کیه.

  • گروه سوم

فرانسه با این نسل خوب و جوونش به نظرم مدعی قهرمانی و سرگروهیِ گروه سوم خواهد بود. تیم دوم هم به نظرم دانمارک هست، فک نکنم استرالیا و پرو رغیب جدی برای دانمارک باشن.

  • گروه چهارم

بعد گروه دوم، این گروه هم گروه سختی هستش. آرژانتین که تیم اول صعود میکنه ولی تیم دوم گروه، معلوم نیست و هر سه تیم کرواسی، نیجریه و ایسلند، تیم های مدعی هستند، ولی کروواسی یکم از بقیه مدعی‌تر هستش و این گروه هم، گروه به شدت جذابی هستش.

  • گروه پنجم

برزیل که صعود میکنه این هیچی، صربستان و سوئیس هم دو رغیب سرخست برای رتبه دومی هستن و نظر برای صعود بیشتر روی صرب‌ها هستش. در درجه اول بازی صربستان و سوئیس برای هر دو طرف مهمه ، بعدش بازی با کاستاریکا، که یعنی هرکی بیشتر گل بزنه و از نظر تفاضل خودش رو بهتر نگه داره، کارش برای صعود هموارتر بشه.

  • گروه ششم

آلمان هم مثل آرژانتین توی گروه قبلی، با سه برد صعود میکنه. به نظرم کره‌جنوبی میتونه رغیب سختی برای مکزیک و سوئد بشه و اذیتشون بکنه. از طرفی سوئد که الان توی این گروه حاضره، باعث حذف ایتالیا شد و نمیشه دست کم گرفتشون، ولی فک کنم مکزیک صعود کنه از این گروه. (نمیگم سوئد چون زلاتان نیست، صعود بکنند که چی بشه)

  • گروه هفتم

این گروه کاملا مشخصه که بلژیک و انگلیس صعود میکنن، ولی مشخص نیست کدوم تیم به عنوان به عنوان سرگروه میره بالا. همچنین هر دو، با اینکه تیم خوب و پر مهره‌ای هستن، مدعی قهرمانی نیستن و مرحله بعدی حذف میشن.

  • گروه هشتم

آسون ترین گروه امسال! ژاپن خوش شانس. من سوای عرق ملی، توی آسیا ژاپن رو خیلی دوست داشتم و دارم، از زمان بازی هیدتوشی ناکاتا، شنسوکه ناکامورا و یاسوهیتو اندو. ولی کلمبیا و لهستان تیم‌های سخت کوش و پر مهره‌تری نسبت به ژاپن هستند و به نظرم دو تیم مرحله بعدی از این گروه، همین دو تا تیم باشند.

 

چهار تیم نهایی

فرانسه، برزیل و آلمان، سه تیم از چهار تیم هستن. اما تا قبل از اخراج لوپتگی، نظرم با اسپانیا برای تیم چهارمین تیم حاضر در نیمه نهایی بود، ولی الان معلوم نیست فرناندو هیرو چیکار میکنه (یا چیکار میتونه بکنه) و آرژانیتن هم اگر دفاعش و دروازه سوتی عجیب ندن، شاید بتونه با از این موقعیت استفاده بکنه و جز چهارم تیم قرار بگیره.

اما قهرمان…

امسال مثل فینال ۹۸ ، فینال بین برزیل و فرانسه هستش و امیدوارم مثل همون بازی هم، فرانسه قهرمان بشه اما برزیل هم خیلی تیم خوبی هستش و امسال مدعی اول قهرمانیه، خصوصا امسال  یکی از ضعف های همیشگیش که نداشتن دروازه بان کاملا شیش دنگ بود رو دو تا دروازه‌بان آماده پوشش داده و خط دفاعش هم تا حدی زیادی نسبت به دوره قبل بهتر شده. خط حمله‌ش هم که مثل همیشه بهترین بوده اما با همه این تفاصیر من خیلی دوست دارم فرانسه با این نسل طلاییش امسال قهرمان بشه.

(Visited 61 times, 1 visits today)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هجده =